Süti beállítások
Mikor érdemes felszerelni a nyári gumikat?

Mikor érdemes felszerelni a nyári gumikat?

2024/03/18
Gumiabroncs hírek
Mikor kell a nyári gumikat cserélni? Miért kell lecserélni a gumiabroncsokat? Jelek, amik azt mutatják, hogy már nyári gumival kellene közlekedned.

Hivatalosan is egyre közeledünk a tél végéhez, idén viszont különösen enyhe idővel érkezik a tavasz. A februárt meglehetősen tavaszias idő kísérte, míg márciusban többször tért vissza a hideg. Megfordulhat ilyenkor minden autós fejében, hogy talán már le kéne cserélni a téli gumikat, és nyári gumira váltani. De a jó idő még nem biztos, hogy azt jelenti, hogy rögtön fel is kell tenni a nyári gumiabroncsokat. Mire az átlag autós meghozná a döntést, a hőmérséklet máris fordul egyet és újra elbizonytalanít mindenkit. Az időjárás ilyenkor elég csalóka lehet, és más dolgokat is érdemes ilyenkor figyelembe venni. Természetesen a halogatás sem jó megoldás. Ebben a cikkben segíteni szeretnénk a megfelelő időpont megtalálásában.


Szükséges cserélni a gumikat?

A téli és a nyári gumiabroncsok eltérő mintázattal és anyagösszetétellel rendelkeznek. Míg a téli gumikat úgy tervezték, hogy a nagy hidegekben, jéggel borított utakon működjenek jól, addig a nyári gumik a forró aszfalton tudnak jó tapadást biztosítani. Emiatt a ma gyártott gumiabroncsok bár nem alkalmatlanok az eltérő évszakban való használatra, ez erősen ellenjavallott. Bár sokan azt vallják, hogy a téli gumiabroncsok megfelelőek nyáron is, a valóság viszont az, hogy éppen az anyagösszetétel miatt, ez közel sem ideális választás. Közkeletű tévhit, hogy a nyári és téli gumik szinte azonosak és csak a profilmélységben különböznek egymástól. A különbség sokkal nagyobb, mondhatnánk méterekben mérhető. Az, hogy egy balesetet meg tudunk-e előzni, vagy megállíthatatlanul az előttünk álló autóba csapódunk, lehet pusztán a megfelelő gumi kérdése is.  Érdemesebb feltenni a nyári gumikat a jó idők beköszöntével, mert azok jobb tapadást és rövidebb féktávolságot biztosítanak, mint a téli gumiabroncsok, amelyeket viszont csak roncsolnánk a forróságban való használattal.

Mikor kell nyári gumit cserélni?

Természetesen van több bevett gyakorlat is, amit a tapasztalt autósok már jól ismernek. Valakik a hőmerő higanyszálát figyelik, mások a már évek óta bevált dátumokhoz igazodnak.

Hőmérséklet figyelése

Az általános szabály az, hogy amikor a hőmérséklet tartósan eléri az átlag 7 °C-ot, akkor kell lecserélni a gumikat. Ez a 7 fokos napi középhőmérséklet úgy is kijöhet, hogy éjszaka még fagypont körüli a hőmérséklet, napközben pedig eléri a 10 °C-ot is. Érdemes erre odafigyelni, mert még tavasszal is gyakran fagyhat éjszaka, így akkor is előfordulhat ez az átlag. Ez alapján tehát nem kell annyira elsietni a gumicserét, hiszen az a pár hét nem árt a téli guminak sem, és nem is áll fenn az a veszély, hogy esetleg a nyári gumival fagyos úton kell közlekednünk.

Szabályozások

Magyarországon jelenleg nincs érvényben erre vonatkozó törvény, de sok országban szabály vonatkozik arra, meddig kötelező téli gumiabronccsal közlekedni. Ha utazni terveznénk, érdemes az adott ország előírásainak utánanézni. Például Romániában és Csehországban március 31-ig, Ausztriában pedig április 15-ig kötelező a téli gumiabroncsok használata. A gyakorlatban azonban a legfontosabb a józan mérlegelés. Bár hazánkban kötelezettség nincsen, térdig érő hóban a Kékes-tetőre még a legbátrabbak se induljanak el nyári abroncsokkal!
Jelek, hogy már nyári gumikkal kellene járnod
Honnan tudhatod, hogy eljött az ideje a gumicserének?
Néhány pontban összefoglaltuk, mik azok a szempontok, amiket figyelembe kell venned nyári gumik cseréjénél:

1. Figyeld a hőmérsékletet!

Ha a napi középhőmérséklet 7 fok körül mozog, gondolkodj el a gumicserén! Mindenképp figyeld az időjárás-előrejelzéseket is, még márciusban is előfordulhat, hogy betör a hideg idő! (Az a bizonyos március 15-i hóeséses bizonyára mindannyiunk emlékezetébe bevésődött…)

2. Tartsd szem előtt a helyi időjárási viszonyokat, éghajlati körülményeket is!

Helyenként eltérő lehet, hogy mikorra várható a tartósan meleg idő. Természetesen nem azonosak a körülmények sík- vagy hegyvidéken. Érdemes figyelembe venni utazási és vezetési szokásainkat is.

3. Ha utazol, nézz utána az adott ország gumicserére vonatkozó szabályainak!

Például, ha nálunk már március elején is enyhe, meleg az időjárás, és már feltennéd a nyári gumikat, de tudod, hogy április elején Ausztriába tervezel utazni, semmiképp se cseréld le őket addig, hiszen az ottani szabályok szerint április 15-ig kötelező téli gumikat használni.

+1. Ajánlott dátumok

A legnépszerűbb és bevált időpontok nyári gumik cseréjére március 20. és április 20. közé esnek, nem véletlenül, hiszen valóban ez a legalkalmasabb időtartam rá. Hátránya annak, ha te is ekkor cserélnéd, hogy a legtöbb autós ilyenkor rohamozza meg a gumiszervizeket. Ha szeretnéd elkerülni a hosszú várakozási időt, inkább a későbbi időpontokat ajánljuk, április végéig nyugodtan várhatsz a nyári gumik cseréjével. A legbiztosabb megoldás viszont az, ha a megszokott szervizben már jó előre lefoglalod az időpontodat!


Honnan tudhatod, hogy új gumiabroncsot kellene vásárolnod?

Eljött a gumicsere időpontja, és nem tudod, jók lesznek-e a tavalyi gumiabroncsok? Van pár dolog, amit mindenképp meg kell ilyenkor figyelni a gumiabroncsokon, hiszen rendkívül veszélyes lehet elhasználódott gumikkal járni.

Profilmélység

A gumiabroncs állapotát elsősorban a profilmélység határozza meg. A törvény által előírt minimális mélység 1,6 mm – ennél alacsonyabb profilmélységű gumiabronccsal nemcsak veszélyes, de nem is szabad közlekedni, ha a rendőr megállít, megbüntethet emiatt. A 2-3 mm közti mélységnél figyelembe kell venni a gumiabroncs elhasználtságát, és mielőbb új gumiabroncsokat beszerezni /LINK: Nyári gumik/. A biztonságos vezetés szempontjából érdemes a 3 mm, vagy annál nagyobb mélységhez ragaszkodni.  

Mikor érdemes négyévszakos gumiabroncsot választani?

Ha új gumiabroncs vásárlása előtt állsz, érdemes megfontolni a négyévszakos gumiabroncsok /LINK: Négyévszakos gumik/ beszerzésének lehetőségét is. Ehhez elsősorban saját vezetési szokásaidat érdemes figyelembe venni. Négyévszakos gumiabroncs alkalmas lehet számodra, ha általában csak városban vagy sík területen használod autódat. Ha azonban gyakran jeges utakon, hegyekben használod az autót, vagy több, mint évi 10 000 km-t teszel meg, sokkal jobb teljesítményre számíthatsz a szezonális gumiabroncs szettektől.

Lecseréltük a téli gumikat – mit csináljunk velük?

A leszerelt téli gumik tárolására nagyon oda kell figyelni, amennyiben szeretnénk azt még a következő évben is használni. Az általános ajánlás, hogy száraz, hűvös, fénytől elzárt helyen kell őket tárolni. Érdemes őket letisztítani is, mielőtt a tárolási helyre kerülnek. A megfelelő tárolással biztosíthatod élettartamuk hatékony meghosszabbítását.

A legfontosabb a józan ész és a mérlegelés

A biztonságos vezetés szempontjából tehát nagyon fontos a gumiabroncsok rendszeres cseréjét szem előtt tartani. Amennyiben szezonális gumiabroncsokat használsz, vedd figyelembe a hőmérsékleti és időjárási viszonyokat, és igyekezz megtalálni a legmegfelelőbb időpontot a nyári gumik cseréjére. Ha esetleg megbizonyosodtál arról, hogy a gumik elhasználódtak, mindenképp dönts új abroncsok vásárlása mellett! Ellenőrizd rendszeresen a gumik nyomását is! Nagyon veszélyes lehet túl alacsony vagy túl magas nyomású gumiabronccsal közlekedni. Ha ezt a pár ajánlást és szabályt betartod, biztos lehetsz abban, hogy gumiabroncsaid jó szolgálatot tesznek majd a vezetés során.
    


Iratkozz fel hírlevelünkre
newsletter_icon
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj az akcióinkról és újdonságainkról!
Elolvastam és elfogadom az Adatvédelmi tájékoztatót